Bratislavská zimná liga

Ročenka 2004

Po rokoch, keď sme sa cez zimné mesiace stretávali na OB (nie na LOB) len na Trojkráľových v Pezinku tak v tejto sezóne sa už uskutočnila oficiálna zimná liga. Ešte niekedy v jeseni ja a Eva sme sa vykecali na bratislavskom sedení a bola Bratislavská Zimná Liga v rukáve aj s celkovým vyhlasovaním a cenami na svete. A ako hlavný podnecovatelia sme sa hneď hlásili na vyzývajúci termín - Mikuláš. To už sa pomaly no ku koncu pekelným tempom pripravovala na túto príležitosť aj mapa.

DIEL PRVÝ -Mikulášsky parkáč Vazky, mapa: Vrakunský lesík 1:3 000 e 1m, 6.12.2003
Podľa brnenského vzoru kam si chodím zabehať na ich zimnú ligu môj plán bol usporiadať tento diel vo dvojici s Majkou, maximálne minimálna pomoc niekoho z rodiny (Majkinej).Priznávam a všetkým pomáhajúcim týmto patrí poďakovanie - no proste napriek snahe by sa to vo "dvojici" zvládalo len veľmi ťažko. Keď ešte pripočítam moje extempore s jednou kontrolou, o pár chvíľ sa posunul aj štart. Zhromaždisko poskytol oddielový stan, nič lepšieho sa v danej lokalite nenachádza. Samotný pretek ale prebiehal v pohode, z cieľa sme sledovali niektorých "otužilcov" pri prekonávaní slepého ramena Malého Dunaja, pretekajúceho MIKULÁŠA Šumiho potom nadávali na odcudzenú kontrolu, čo ovplyvnilo hlavne ženskú kategóriu a ešte sme mali pokec s jedným bojovníkom alkoholu. Ako sa na zimnú ligu patrí ,všetko bolo rýchle a tak našťastie až tesne po vyhlasovaní prišla veterno-dažďová smršť ktorej neodolal strom blízko diváckej kontroly. Náš stan sa nám ako tak podarilo zbaliť bez ujmy na materiále.

DIEL DRUHÝ- ZL FBA, mapa: Záluhy 1:3 000, 7.12.2003
Na druhý deň sme sa stretli na ZŠ Batkova, čakalo nás 2 kolo BZL. Veterné ale inak pekné počasie nás sprevádzalo týmto najmä sídliskovým pretekom. V samotnom preteku ale rozhodoval okrem rýchleho behu medzi činžiakmi aj odhad či obísť alebo preskočiť niektoré ohrady. Tomuto preteku sme závideli možnosť zhromaždiska v ZŚ.

DIEL TRETÍ- Trojkráľový - CEWOL, mapa: Pezinok - Bozin 1:4000 e 2m, 11.1.2004
Klasický zimný parkáč poriadaný Sokolom Pezinok tento krát aj so zahraničnou účasťou v rámci CEWOL-u. Zúčastnili sa hlavne Česi a zopár Rakúšanov. Mapa zahŕňa historické centrum a zámocký park. Počasie zimné, neprehlúpil ten kto bežal v "klincovkách". Na trati rozhodovali 2 skutočnosti: ukradnutá či zabudnutá? kontrola pre prvých štartujúcich a odvaha prebehnutia jazerom! Pri tejto atraktivite natáčala svoj šot aj miestna TV. Škola poskytovala príjemné zázemie a pezinčania zas svoj tradičný bufet.

MEDZI DIEL tzv. ŽIVOTNÝ, mapa "príležitostná" 17.1.2004
Po náročnom obrade ma čakalo ešte náročnejšie prekvapenie v podobe veľmi záľudného parkáča. Po krátkom vysvetlení a "tvrdom" občerstvení nasledovala disciplína beh na lyžiach (bez snehu) po ďalšom občerstvení ďalšia disciplína v plutvách a plaveckých okuliaroch (bez vody) ďalšie občerstvenie a ďalšia disciplína - bicykel (aj s prilbou) a zas občerstvenie a nová disciplína - so svetlom! Že by mi to tak dlho trvalo? Ale už je tu zaslúžený cieľ. Tie gratulácie som si snáď zaslúžil ale nabudúce budem radšej na druhej strane barikády.

DIEL ŠTVRTÝ - ZL RBA, mapa: Draždiak 1:5000 e 1m, 28.2.2004
Zhromaždisko pri škole ale zatvorenej, takže vlastné a cudzie dopravné prostriedky. Terén vhodný (podľa mňa) na parkáč alebo krátku trať ale na škodu len v zimnom období. Zahrnuté je v ňom sídlisko, lesný porast (v lete fakt dosť zarastený), lúčky a najmä pri jazere tzv. kučeravý terén, kde platí pravidlo nájdeš - nájdeš, nenájdeš - pohľadáš! A v ňom kontrolka pod zrázom, ktorá bola echt kontrolkou.

DIEL PIATY - finálový - BBA -Rusovce, mapa: Gerulata 1:4000 e 1m , 29.2.2004
Pretek naozaj finálový - zhromaždisko v teple (klasické v Rusovciach), mapa slušná, trate síce stavbou blížiace sa krátkej trati, trochu nasnežené ale všetko v pohode.

Je rozhodnuté, zimná liga je za nami. Niektorí sa viac krát hýbali ako v škole či v práci, stretli sme sa inde ako v telocvični. Niektorí si vyskúšali poriadanie bez pomoci "starých" a " skúsených" ale o to všetko predsa išlo. Teším sa na Vás ale aj na Vás ostatných v ďalších dieloch. Čaká nás predsa ďalší II. ročník Mikulášsky parkáč VAZKY tento krát na RAČK-u.

Peter Mlynárik